Karel Novak – VMware & Veeam Blog http://www.vmware-veeam.cz Karel Novak Sun, 14 Oct 2018 18:22:52 +0000 cs hourly 1 35811887 Tech Field Day 17 a odpověd na dvě otázky http://www.vmware-veeam.cz/tech-field-day-17-a-odpoved-na-dve-otazky/ http://www.vmware-veeam.cz/tech-field-day-17-a-odpoved-na-dve-otazky/#respond Sun, 14 Oct 2018 18:22:52 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=3088 Read More...

]]>

Zdravím vás přátele ze San Diega, CA USA. Behem přístího týdne se přesunu do San Jose,CA USA kde budu přítomen na další ze serie Tech Field Day tentokrát s označením 17. 
Možná někdo postřehl že naposled jsem byl teměř před rokem na TFD15. Ano moje časové možnosti v CZ a SK mě omezují být na těchto užasných akcích častěji a tak jsem štastný že aspoň 1x do roka to vyšlo. Takže se můžete společne se mnou těšit na prezentace ruzných vendorů. Možná jste si všimnuly že TFD má několik variant zaměřene na Cloud, Networking, Security apod.. Tech Field Day je super v tom že zde je možná všeho chuť. Od virtualizace přes storage až k začínajícím firmám ve svém oboru např. SDN apod… A to mě hodně baví a je tu velký prostor pro samovzdělávaní. Tak neváhejte a sledujte nás https://techfieldday.com/event/tfd17/

Pokud budete chtít poslat dotaz můžete přes twitter stačí přidat #TFD17

Prezentovat budou Cisco , DELL EMC, DriveScale, HammerSpace a Oracle

Samozřejme budu ve společnosti vybraných delagatů expertů ve svém oboru z celého světa. Já jsem poctěn být v této společnosti.  

Na místě nebude chybět ani team kolem krále TFD Stephen Foskett 

Ještě trošku bokem dvě otázky co dostávám:

Celkem často dostávám otázku co me to přináší sedět a poslouchat a ptát se prezentujících. Cestovat do USA. Co tedy?

Duležité je si uvědomit že to co vy sledujete je jen část s TFD akce celkově. Mnoho se toho děje mimo live přenos. 
Takže TFD vám umožní poznat neuvěřitelné lidi , které jste znaly jen z twitteru , Linkedin , YouTube apod.. Experti z celehého světa a každý v jíné části IT světa. 
Máte možnost si nima diskutovat a probrat ruzne myšlenky a pohledy na vše a to nejen z IT světa.  Je až neuvěřitelné jak se vždy povede udělat mix lidi co jsou totalně v pohodě a přátelští.
Já si také např. myslím že jen díky TFD jsem měl odvahu začít psát knihu v EN i když vím že ma EN je špatná. Plus mě motivuje stále se EN učit. Také vylezt se své pohodlné zony a zjistit že opravdu jsou jiné a stejně zajimavé technologie a nej jen VMware, Veeam -). Směr kam se celý IT svět směřuje. A nemůžu zapomenout na člověka plného pozitivní energie a přístupu Stephen Foskett otec TFD je neuvěřitlné jak vás dokáže jeho přístup motivovat. Ja jsem dle mého i hodně vylepšil a posunul VMUG CZ organizaci kdy jsem zjistil že potřebuji lidi a že sám to fakt nemůžu držet na nějaké dobré úrovni. Takže jsem si našel 2x super kolegy Co-Leaders a vysledek jsou nejuspešnější VMUG CZ. A to těch rozměrů co přináší pro mě TFD je mnohem více. 
A poslední věc cestování ano 12 hodin v letadle a např. -9 hodin posunu v CA není uplně co bych miloval. Takže se snažím protože miluju cestovní vždy cestu spojit s dovolenou abych zůstal v USA déle a nebyl zde jen na 4 dny apod.. to by me asi nedělalo uplně dobře. Tak snad stačí takto … pokud je ještě dotaz napište mě. 

Druhá otázke chodí jen v tento čas protože je ve stejném týdnu také Veeam Vanguard Summit v Praze. Kam přijedou moji přátele z celehé světa. Proč jsem nezůstal v Praze?

Tady je to složitější příběh , ale jednoduše řečeno nejdříve měl být Vanguard tyden až od 22.10.2018 což by mě navazovalo. A protože jsem byl informován o tomto termínu. Neměl jsem problém si potvrdit s TFD Teamem že budu na TFD17. Bohužel jak to v životě chodí ne vše jde podle plánu a pár tydnu před TFD17 byl termín Vanguard tydne přesunut o tyden dříve. Tak a problím byl na světe. Několik dnů jsem se rozhodoval a nebylo to snadné rozhodnutí , ale moje nastavení je takové že když něco potvrdím tak to jen tak neměním. Takže už me přišlo krajně neprofesionalní jek kvůly pohodlnosti a že je druhá akce v Praze zrušit TFD17. Hold nemohu byt na dovou místech. A to jsem na 200% přesvedčen že by to Stephen pochopil a bez problému přijal. Stejně tak jako me rozhodnutí přijal Rick Vanover. Tak snad je to jasnější. 

Mějte se krásně a příští týden nezapoměnte. 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/tech-field-day-17-a-odpoved-na-dve-otazky/feed/ 0 3088
Step by Step – První DR failover plan s Veeam Availability Orchestrator http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-prvni-dr-failover-plan-s-veeam-availability-orchestrator/ http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-prvni-dr-failover-plan-s-veeam-availability-orchestrator/#respond Sun, 01 Apr 2018 20:26:16 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=3058 Read More...

]]>
V prvním článku jsme se mrknuly jak provést Instalaci VAO a jeho uvodní konfiguraci. Tentokrát se podívame jak vypada nastavení prvního DR failover plánu. 

Přihlásíme se na VAO UI https://FQDN:9898 a přejdeme do Failover Plans — Manage — New 

Vyplníte všechny položky Plan Name atd… a Next 

Vyberete VM Groups – tedy stroje které replikujete a chcete testovat. Jak se VM Group nastavuje? Pomocí Veeam ONE na VAO serveru. 

Poznámka – Pokud nemáte vCenter v Labu můžete to obejít tak že vypnete Categorizaci z vCenter Server a Tagů. A můžete pak udělat vše ručne. 

Options a tam záložka Business View

Následně již je možné přes Categorization Wizard pokračovat 

Takto vytvořené kategorie pak máme možnost vybrat v VAO VM Groups detail najdete zde https://helpcenter.veeam.com/docs/vao/categorization/about.html?ver=10

Máte možnost nastavit zda pokud nastane selhání zda pokračovat nebo zastavit a také maximalní počet VMs. Next 

 

Zvolte kroky které chcete udělat během plánu. Popis co obsahuje který je zde https://helpcenter.veeam.com/docs/vao/userguide/steps_available.html?ver=10

Tohle funguje jen pokud máme vCenter a umožnuje to spustit Backup job po Failover plánu pro zálohu replica VMs. 

Template v jakám formátu chcete report výstup PDF nebo Word a Next 

Nastavení plánování a Next 

Summary 

Povolit plan – Enable 

A můžeme poprvé pustit – Run 

Znovu zadáme oprávnění a Next

Restore point pro test a Next 

Summary a Finish

A už nám běží replica …

pohled z VMware Clienta 

Po skončení můžeme prohlédnout reporty a dokumentace 

Detial přes dostupné dokumenty 

Otevřeme já jsem dal Word takže je otevřeno ve Word 

To je vše je mnoho dalších věcí na které se ješte podíváme v dalších článkách jak budu postupně testovat možnosti. 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-prvni-dr-failover-plan-s-veeam-availability-orchestrator/feed/ 0 3058
Step by Step – Install Veeam Availability Orchestrator http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-install-veeam-availability-orchestrator/ http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-install-veeam-availability-orchestrator/#comments Sun, 01 Apr 2018 16:16:24 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=3022 Read More...

]]>
Veeam Availability Orchestrator je nový produkt v portfoliu společnosti Veeam. Tento produkt je vlastně řozšíření pro balík Veeam Availability Suite. Je určen pro orchestraci DR failover planů jejich testování a vyhodnocení a to včetně dokumentace.  A to pouze pro VMware prostředí. Jednoduše řečeno vytváříte a spouštíte DR failover plány zcela automatizovaný způsobem. 

Duležité rovnou zapoměnte že budete instalovat VAO na již existující např. Veeam Backup Server. Tohle není podporováno a není ani možne spustit instalaci. 

Takže jak vypadá instalace:

Samozřejmě nejdříve stáhnout 

Připojit ISO a spustit setup.exe

Spustíte Install 

Potvrdíte EULA a Next

Co budeme instalovat? Součástí instalace je také embedded Veeam Backup and Replication a Veeam ONE Server. ( detail na architecture udělám v jiném postu ) a Next 

Licence a Next 

Kontrola všech komponent nutných pro VAO instalaci – pokud něco není stačí kliknout Install 

Vše je OK můžeme dát Next

Service Account pro VAO a Next

Vše hotovo a můžeme dát Install 

====================

Poznamka – Pokud zvolíte Let me specify different settings bude kroků mnohem více. 

Specifikace – SQL Server Instance
Specifikace – Jména pro Orchestrator, Backup and Replication a Veeam ONE databáze
Specifikace – Portů
Specifikace – Certifikátů 
Specifikace – Adresářů 
Přehled nastavení a Install

=================== 

Máme nainstalováno a Finish

Pro dokončení instalace je třeba se odhlásit a přihlásit takže Yes 

A můžeme spustit Web UI pro VAO – https://FQDN:9898/     přihlásíme se 

Jako první musíme udělat prvotní konfiguraci – Next

Jako první určíme o jakou tzv. Site půjde zda DR nebo Production. Vždy první VAO v infrastruktuře musí být DR Site. Další VAO pak mohou být Production. 
Pro testování a PoC nám stačí jen DR Site. Následně záleží na typu nasazení VAO zda bude tzv. Simple a nebo Advanced tedy 1x VAO jako DR Site a nebo více VAO jako DR Site a Production. Samozřejmě zda pak záleží jak vypada naše VMware a Veeam Infrastruktura v současnosti. 

Pojmenujeme DR Site ( Praha, Brno , Ostrava apod.. ) a zadáme základní informace a Next

Nastavení pro oprávnění – současný uživatel a nebo z domain někdo a Next

Pro instalaci tzv. VAO Agenta musíte zadat VBR a nebo Entr. manager IP nebo FQDN a Next

 

Uživatel pro instalaci VAO agenta  a následnou komunikaci s VAO servrem a Next

Všechny uživatele co máte budou vytaženi a použiti v VAO. Pro následné použití v Failover Plans verifikace aplikaci. Next

Zde zadáte vaše vCenter server , později je možné doplnit další. Je možne zadat pro testing jen ESXi. a Next

Hotovo a dáme Finish

A můžeme začít používat na to se ale mrkneme v dalším postu. Pokud je nutné něco ještě konfigurovat tak v Configuration 

Zde je možne provést změny nastavení a zase přes Exit Configuration se vrátit zpět

 

Tak nečekejte a testujte VAO čeká -) 

 

 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-install-veeam-availability-orchestrator/feed/ 2 3022
Packet Capture – NSX 6.4 http://www.vmware-veeam.cz/packet-capture-nsx-6-4/ http://www.vmware-veeam.cz/packet-capture-nsx-6-4/#comments Sun, 04 Feb 2018 19:16:01 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=3003 Read More...

]]>
Pojďme se podívat na první z novinek NSX 6.4 , která je užitečná během problémů v NSX a pokud chci zjistit kde přesně je problém.
Packet Capture byl samozřejmě možný už v předešlých verzích NSX , ale jen z příkazové řádky. Od NSX 6.4 je tento tool dostupný v GUI. 

A to jak přes vSphere Web Clienta 

A nebo poprvé tu máme možnost pluginu pro HTML5 clienta , ale velice omezeně pouze Dashboard, Upgrade a právě Packet Capture. 

Než se podíváme na GUI tool podívej me se jak můžeme to samé dělat pomocí příkazové řádky pktcap-uw dokumentace je zde  

Také je dobré si před použitím uvědomit kde chceme traffic chytat a kde je to možné a samozřejmě odchozí a příchozí a před a po enkapsulaci. 

The capture point auto selection options without –capture:
–dir <0|input|1|output> (for –switchport, –vmk, –uplink)
The direction of flow, with respect to the vswitch:
0- Input: to vswitch (Default), 1- Output: from vswitch
–stage <0|pre|1|post> (for –switchport, –vmk, –uplink, –dvfilter, –overlay)
The stage at which to capture: 0- Pre: before, 1- Post: after
–kernelside (for –uplink)
The capture point is in kernel instead of in driver

Ukázka VM Traffic VM App01 :

Musíme zjistit switchport daného VM to můžeme udělat dvěma způsoby přes příkaz net-stats -l a nebo esxtop ( n ).

[root@esxdell1:~] net-stats -l
PortNum Type SubType SwitchName MACAddress ClientName
33554434 4 0 vSwitch0 44:a8:42:22:a0:fe vmnic0
33554436 3 0 vSwitch0 44:a8:42:22:a0:fe vmk0
33554463 5 9 vSwitch0 00:0c:29:29:d2:f8 VC-NSX
33554464 5 7 vSwitch0 00:50:56:95:06:bf DNS_Win2008
33554465 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:29:91 NSX_Manager
33554466 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:c6:df KVM1
33554467 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:c0:ef desktop-ubuntu
33554468 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:47:f6 nsx-unified-appliance
33554469 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:a9:16 NSX_Controller_c09ecfda-3bc7-401e-82f2-f38ecf56e531
33554470 5 7 vSwitch0 00:50:56:95:df:0c vrni-platform
33554471 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:cf:d4 vrealize-automation
33554472 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:34:4a LogInsight
33554473 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:2f:d6 NSX_Controller_becb69b2-c3fe-4ef0-8f22-2f8ba842558e
33554474 5 9 vSwitch0 00:50:56:95:e6:ad KVM2
50331650 4 0 vSwitch1 44:a8:42:22:a0:ff vmnic1
50331652 3 0 vSwitch1 00:50:56:6e:57:64 vmk3
67108867 11 0 DvsPortset-0 00:00:00:00:00:00 lag10gb
67108868 4 0 DvsPortset-0 00:10:86:82:26:e8 vmnic4
67108870 4 0 DvsPortset-0 00:10:86:82:26:e9 vmnic5
67108872 3 0 DvsPortset-0 00:50:56:66:2a:ef vmk2
67108903 5 9 DvsPortset-0 00:50:56:95:8e:02 desktop-ubuntu.eth0
67108904 5 9 DvsPortset-0 00:50:56:95:93:59 App01.eth0
67108905 5 9 DvsPortset-0 00:50:56:95:da:32 DB01.eth0
67108906 5 9 DvsPortset-0 00:50:56:95:f8:af Web01.eth0
67108907 5 9 DvsPortset-0 00:50:56:95:a2:f6 App02.eth0
67108915 5 9 DvsPortset-0 00:50:56:95:20:c4 edge-3-jobdata-208014-0.eth1
67108916 5 9 DvsPortset-0 00:50:56:95:84:6a edge-3-jobdata-208014-0.eth0
67108917 5 0 DvsPortset-0 00:50:56:95:d7:4a edge-4-jobdata-208016-1.eth0
83886083 4 0 DvsPortset-1 44:a8:42:22:a1:00 vmnic2
83886115 5 9 DvsPortset-1 00:50:56:95:35:e6 JUN_LINUX_GW.eth1
83886116 5 9 DvsPortset-1 00:50:56:95:fe:6e JUN_LINUX_GW.eth0
83886117 5 9 DvsPortset-1 00:50:56:35:c1:b7 JUN-Win7.eth2
83886118 5 9 DvsPortset-1 00:50:56:95:bf:50 JUN-Win7.eth1
83886119 5 9 DvsPortset-1 00:50:56:95:56:36 JUN-Win7.eth0
83886120 5 7 DvsPortset-1 00:50:56:95:a7:82 JUN_AD_WIN2008.eth1
83886121 5 7 DvsPortset-1 00:50:56:95:60:3a JUN_AD_WIN2008.eth0

spustíte esxtop a stisknete n jeko network

6:51:21pm up 62 days 11:16, 1101 worlds, 23 VMs, 61 vCPUs; CPU load average: 0.29, 0.25, 0.25

PORT-ID USED-BY TEAM-PNIC DNAME PKTTX/s MbTX/s PSZTX PKTRX/s MbRX/s PSZRX %DRPTX %DRPRX
33554433 Management n/a vSwitch0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
33554434 vmnic0 – vSwitch0 151.63 0.20 170.00 204.28 1.23 789.00 0.00 0.00
33554435 Shadow of vmnic0 n/a vSwitch0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
33554436 vmk0 vmnic0 vSwitch0 37.77 0.09 314.00 9.35 0.01 90.00 0.00 0.00
33554463 41044367:VC-NSX vmnic0 vSwitch0 12.02 0.03 307.00 10.87 0.06 753.00 0.00 0.00
33554464 41044704:DNS_Win2008 vmnic0 vSwitch0 1.91 0.00 123.00 2.10 0.00 92.00 0.00 0.00
33554465 41045502:NSX_Manager vmnic0 vSwitch0 2.48 0.04 1917.00 0.76 0.00 427.00 0.00 0.00
33554466 41038046:KVM1 vmnic0 vSwitch0 0.38 0.00 54.00 0.95 0.00 60.00 0.00 0.00
33554467 41070817:desktop-ubuntu vmnic0 vSwitch0 0.57 0.00 99.00 0.95 0.00 78.00 0.00 0.00
33554468 41070857:nsx-unified-appliance vmnic0 vSwitch0 0.76 0.00 54.00 1.34 0.00 60.00 0.00 0.00
33554469 41070917:NSX_Controller_c09ecf vmnic0 vSwitch0 76.29 0.10 168.00 91.74 0.44 635.00 0.00 0.00
33554470 41070880:vrni-platform vmnic0 vSwitch0 0.19 0.00 98.00 0.76 0.00 73.00 0.00 0.00
33554471 41070886:vrealize-automation vmnic0 vSwitch0 0.76 0.00 101.00 1.34 0.00 120.00 0.00 0.00
33554472 41071127:LogInsight vmnic0 vSwitch0 0.19 0.00 495.00 49.97 0.10 253.00 0.00 0.00
33554473 41071287:NSX_Controller_becb69 vmnic0 vSwitch0 89.07 0.09 137.00 109.86 0.77 916.00 0.00 0.00
33554474 41071270:KVM2 vmnic0 vSwitch0 0.38 0.00 54.00 0.95 0.00 60.00 0.00 0.00
50331649 Management n/a vSwitch1 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
50331650 vmnic1 – vSwitch1 99.75 5.27 6922.00 230.60 0.16 92.00 0.00 0.00
50331651 Shadow of vmnic1 n/a vSwitch1 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
50331652 vmk3 vmnic1 vSwitch1 99.75 5.27 6922.00 230.22 0.16 92.00 0.00 0.00
67108865 Management n/a DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108866 LACP_MgmtPort n/a DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108867 lag10gb n/a DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108868 vmnic4 – DvsPortset-0 7.06 0.01 233.00 7.82 0.01 194.00 0.00 0.00
67108869 Shadow of vmnic4 n/a DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108870 vmnic5 – DvsPortset-0 7.82 0.01 216.00 4.77 0.01 258.00 0.00 0.00
67108871 Shadow of vmnic5 n/a DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108872 vmk2 lag10gb* DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.38 0.00 60.00 0.00 0.00
67108902 vdr-vdrPort lag10gb* DvsPortset-0 23.08 0.03 145.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108903 41070817:desktop-ubuntu.eth0 lag10gb* DvsPortset-0 0.38 0.00 42.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108904 41070876:App01.eth0 lag10gb* DvsPortset-0 6.68 0.01 146.00 7.06 0.01 116.00 0.00 0.00
67108905 41005360:DB01.eth0 lag10gb* DvsPortset-0 4.58 0.00 96.00 4.96 0.00 83.00 0.00 0.00
67108906 41071013:Web01.eth0 lag10gb* DvsPortset-0 5.53 0.01 199.00 5.34 0.01 209.00 0.00 0.00
67108907 41070883:App02.eth0 lag10gb* DvsPortset-0 4.96 0.01 145.00 4.77 0.00 131.00 0.00 0.00
67108915 41075821:edge-3-jobdata-208014 lag10gb* DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.38 0.00 90.00 0.00 0.00
67108916 41075821:edge-3-jobdata-208014 lag10gb* DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
67108917 41076624:edge-4-jobdata-208016 lag10gb* DvsPortset-0 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 100.00
83886082 Management n/a DvsPortset-1 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
83886083 vmnic2 – DvsPortset-1 0.57 0.00 77.00 0.57 0.00 60.00 0.00 0.00
83886084 Shadow of vmnic2 n/a DvsPortset-1 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
83886115 41070820:JUN_LINUX_GW.eth1 vmnic2 DvsPortset-1 0.38 0.00 77.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
83886116 41070820:JUN_LINUX_GW.eth0 vmnic2 DvsPortset-1 1.14 0.00 80.00 0.57 0.00 103.00 0.00 0.00
83886117 41070860:JUN-Win7.eth2 vmnic2 DvsPortset-1 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
83886118 41070860:JUN-Win7.eth1 vmnic2 DvsPortset-1 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
83886119 41070860:JUN-Win7.eth0 vmnic2 DvsPortset-1 0.38 0.00 60.00 0.19 0.00 60.00 0.00 0.00
83886120 41038166:JUN_AD_WIN2008.eth1 vmnic2 DvsPortset-1 0.57 0.00 103.00 1.14 0.00 84.00 0.00 0.00
83886121 41038166:JUN_AD_WIN2008.eth0 vmnic2 DvsPortset-1 0.38 0.00 69.00 0.38 0.00 73.00 0.00 0.00

Tak a známe swithport ID takže ho můžeme zadat do příkazu pktcap-uw. Vždy výstup ukládáme do souboru .pcap , který pak můžeme přečíst přes tcpdump-uw a nebo překopírujeme pomocí winscp a otevřeme s wireshark. 

[root@esxdell1:~] pktcap-uw -o app01.pcap –switchport=67108904
The output file is app01.pcap
The switch port id is 0x04000028
No server port specifed, select 58577 as the port
Local CID 2
Listen on port 58577
Accept…Vsock connection from port 1030 cid 2
Dump: 137, broken : 0, drop: 0, file err: 0Join with dump thread failedDestroying session 2

Dumped 137 packet to file app01.pcap, dropped 0 packets.
Done.
[root@esxdell1:~]

Pomocí tcpdump-uw mohu hned přečíst

[root@esxdell1:~] tcpdump-uw -r app01.pcap
reading from file app01.pcap, link-type EN10MB (Ethernet)
16:21:52.252167 IP 192.168.10.11 > 192.168.20.11: ICMP echo request, id 2771, seq 93, length 64
16:21:52.927214 IP 192.168.10.11.http > 192.168.40.5.62010: Flags [S.], seq 2390501624, ack 1108708033, win 14600, options [mss 1460,nop,nop,sackOK,nop,wscale 3], length 0
16:21:52.927540 IP 192.168.10.11.http > 192.168.40.5.62010: Flags [.], ack 19, win 1825, length 0
16:21:52.944577 IP 192.168.10.11.56275 > 192.168.40.6.http: Flags [S], seq 1270410504, win 14600, options [mss 1460,sackOK,TS val 3968677 ecr 0,nop,wscale 3], length 0
16:21:52.945814 IP 192.168.10.11.http > 192.168.40.5.62010: Flags [P.], seq 1:269, ack 19, win 1825, length 268: HTTP: HTTP/1.1 200 OK
16:21:52.945854 IP 192.168.10.11.http > 192.168.40.5.62010: Flags [F.], seq 269, ack 19, win 1825, length 0
16:21:53.252133 IP 192.168.10.11 > 192.168.20.11: ICMP echo request, id 2771, seq 94, length 64
16:21:54.252149 IP 192.168.10.11 > 192.168.20.11: ICMP echo request, id 2771, seq 95, length 64
16:21:54.386898 IP 192.168.10.11.http > 192.168.40.5.62016: Flags [S.], seq 223679925, ack 222829258, win 14600, options [mss 1460,nop,nop,sackOK,nop,wscale 3], length 0

Tak to byla možnost pomocí příkazové řádky a teď to samé uděláme pomocí nového GUI v NSX 6.4

Creat Session

Jméno a vyberem hosta

výběr hosta v mém případě esxdell1 a OK

vybereme co chceme opět zachytávat physical tedy vmnic nebo VMkernel tedy vmk. My chceme opět vNIC tedy virtální kartu VM App01

Vybereme VM App01

Kterou kartu pokud jich má VM více a OK 

Pokud máte nastavena firewall pravidla můžete specifikovat filter pro VM které zjistíte třeba z NSX Manageru a central CLI.

nsxmanager.sipovecs.local> show dfw cluster all
No. Cluster Name Cluster Id Datacenter Name Firewall Status Firewall Fabric Status
1 DELL domain-c45 SDN_PRAHA Enabled GREEN

nsxmanager.sipovecs.local> show dfw cluster domain-c45
Datacenter: SDN_PRAHA
Cluster: DELL
No. Host Name Host Id Installation Status Firewall Fabric Status
1 esxdell1.sipovecs.local host-27 Enabled GREEN
2 esxdell2.sipovecs.local host-34 Enabled GREEN

nsxmanager.sipovecs.local> show dfw host host-27
Datacenter: SDN_PRAHA
Cluster: DELL
Host: esxdell1.sipovecs.local
No. VM Name VM Id Power Status
1 VC-NSX vm-1362 on
2 LogInsight vm-1410 on
3 vrni-platform vm-1412 on
4 desktop-ubuntu vm-1414 on
5 vrealize-automation vm-1418 on
6 NSX_Controller_becb69b2-c3fe-4ef0-8f22-2f8ba842558e vm-1481 on
7 NSX_Controller_c09ecfda-3bc7-401e-82f2-f38ecf56e531 vm-1484 on
8 nsx-unified-appliance vm-1520 on
9 KVM1 vm-1525 on
10 KVM2 vm-1527 on
11 JUN_LINUX_GW vm-1555 on
12 JUN-Win7 vm-1556 on
13 JUN_AD_WIN2008 vm-1570 on
14 EDGE-B-0 vm-1571 on
15 EDGE-VIP-1 vm-1575 on
16 App02 vm-319 on
17 DB01 vm-320 on
18 Web01 vm-321 on
19 App01 vm-323 on
20 DNS_Win2008 vm-373 on
21 NSX_Manager vm-401 on
22 Web02 vm-522 on
23 Web03 vm-524 on

nsxmanager.sipovecs.local> show dfw vm vm-323
Datacenter: SDN_PRAHA
Cluster: DELL
Host: esxdell1.sipovecs.local
Host-ID: host-27
VM: App01
Virtual Nics List:
1.
Vnic Name App01 – Network adapter 1
Vnic Id 5015dec9-b8fa-4d1f-6c86-ec04aa8ca990.000
Filters
Filter Name nic-41070876-eth0-vmware-sfw.2
Filter Hash 36794
nsxmanager.sipovecs.local> 

Ale nemusím vybrat žádný filtr to jen pokud bych řešil zda např. microsegmentace funguje jak má. Můžete určovat zda Pre nebo Post tedy před aplikací filteru nebo po aplikaci filteru.

Tak a hotovo jakmile se dokončí task je možne ho pustit znovu a nebo smazat atd…  stáhnete do vašeho stroje a přes typicky wireshark otevřeme. 

 

Samozřejmě sice používate GUI , ale pořád je využíván pktcap-uw. Takže doporučuju spíše se naučit pracovat přímo z pktcap-uw z příkazové řádky. Nebojte se jí. -)

/var/log/pktcap-agent.log

2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:ProcessIncomingData():2029: Packet capture CLI receive incoming message, length: 113
2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:ProcessRequest():1669: Process packet capture CLI request session 8fb49f12-74d8-4025-bc97-cf0dc57d5232
2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:RunCmd():2170: Run cmd /bin/net-dvs
2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:GetSwitchPort():1319: Switch port is 67108904 for DVS f3 37 15 50 4e ec 3a 6c-b9 4c 10 6e f3 d2 a5 9f DVPort 164
2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:BuildCLICapCmd():246: packet capture command: /bin/pktcap-uw –switchport 67108904 –dir 0 -c 20000 -o –
2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:ProcessRequest():1766: Send packet capture CLI start reply to vsm session 8fb49f12-74d8-4025-bc97-cf0dc57d5232
2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:LaunchCapture():817: Insert packet capture req 8fb49f12-74d8-4025-bc97-cf0dc57d5232 pid 41052054
2018-02-04T16:44:09Z pktcap-agent: [INFO] pktCapCli.cpp:LaunchCapture():781: Packet capture command execute for capture request 8fb49f12-74d8-4025-bc97-cf0dc57d5232

Takže Enjoy Packet Capture -)

Neváhejte mě napsat pokud vás zajíma něco více. 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/packet-capture-nsx-6-4/feed/ 2 3003
Step by Step – Upgrade NSX 6.3.5 na NSX 6.4 http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-nsx-6-3-5-na-nsx-6-4/ http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-nsx-6-3-5-na-nsx-6-4/#comments Sun, 04 Feb 2018 15:24:03 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=2968 Read More...

]]>
NSX 6.4 nová verze je tady a my se podíváme nejdříve jak udělat upgrade a následně co je nového a zasadního v této verzi NSX. 
V realease notes najdete popis všech novinek https://docs.vmware.com/en/VMware-NSX-for-vSphere/6.4/rn/releasenotes_nsx_vsphere_640.html 

Step by Step Upgrade:

Stáhneme z MyVMware NSX 6.4 Upgrade Bundle

Samozřejmě nezapomenem zkontrolovat interobility matrices https://partnerweb.vmware.com/comp_guide2/sim/interop_matrix.php#upgrade

Přihlásíme se na NSX Manager 

Záložka Upgrade … NEZAPOMEŇTE před upgrade zkontrolovat že máte funkční a také poslední backup NSX Manageru!

Poté už pouze Upload Bundle 

Najdeme cestu k upgrade bundle NSX 6.4 a Continue

Jakmile je hotov Upload je možné udělat Upgrade z NSX 6.3.5 na NSX 6.4

Hotovo Upgrade NSX Manageru je hotov 

Jakmile se dokončí restart NSX Managera můžeme se přihásit zpět a zkontrolovat Version a služby zda jsou Running

Následně se již můžeme přihlásit přes vSphere Web clienta a jít do pluginu Networking and Security.  

Zde pokračuje upgrade jako první vždy NSX Controller cluster

Yes

Průběh upgrade … 

Hotovo vše se provedlo korektně

Další část je upgrade NSX komponent na ESXi hostech

Yes

Pokud nemáte DRS musíte zajistit aby byl host v Maintenance modu v době upgrade vib na ESXi hostu

[root@esxdell1:~] esxcli software vib list | grep nsx
esx-nsxv 6.5.0-0.0.7563456 VMware VMwareCertified 2018-02-04

Mohl bych pokračovat po staru a udělat upgrade EDGE v záložce EDGE a Upgrade Version , ale neudělám to protože vám chci ukázat jednu novinku v NSX 6.4

V Installation and Upgrade přejdeme do záložky Upgrade kde je nový tool Upgrade Coordinator pro Upgrade NSX a umožní vám udělat upgrade plan a vše udělat z jednoho místa klikněte na Plan Upgrade

Vyberte zda chcete určit co se bude upgradovat a nebo se prostě udělá vše bez vašeho zásahu a Next

Které s komponent budeme upgradovat Controllers jsou vždy jako první – Next

V mém případě už byl upgrade hostů udělán takže je Upgrade už Successful – Next

Ano ja chci udělat upgrade EDGE – Next

Přes EDIT se mohu podívat o jaké se jedná EDGE

Pokud budu používat Guest Introspection služby udělám upgrade zde … pokud mam řešení třetích stran tak ty udělám mimo – Next

Kontrola plánu a hurá Start Upgrade

Průběh upgrade … 

Detail per EDGE … 

Počkáme dokud není vše hotovo 

Tak a máme upgrade hotov vše proveříme nejlépe a nejrychlejší je Dashboard

 

Můžete se také podívat na zaznam z Network Field Day 17 kde bylo o některých novinkách NSX 6.4 mluveno. 

 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-nsx-6-3-5-na-nsx-6-4/feed/ 1 2968
Step by Step – Upgrade Offline VMware vRealize Network Insight 3.6.0 http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-offline-vmware-vrealize-network-insight-3-6-0/ http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-offline-vmware-vrealize-network-insight-3-6-0/#respond Wed, 03 Jan 2018 13:24:10 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=2957 Read More...

]]>
Máme rok 2018 a zde je můj první post tentokráte na téma upgrade vRealize Network Insight 3.6. Pokud máme vRNI připojeno k internet je upgrade snadný. Jak to udělat pokud nemáme připojení do internetu pro vRNI appliance. Popis najdete zde https://docs.vmware.com/en/VMware-vRealize-Network-Insight/3.6/com.vmware.vrni.install.doc/GUID-2DCC214C-6EEE-43FE-B420-E1083E53C58F.html

Takže krok po kroku:

Budeme si muset stáhnout Offline upgrade bundle z myvmware.com

Následně nakopírujeme na platform a proxy VM.  
Bude se nám hodit znát heslo pro uživatele consoleuser. To najdeme zde https://docs.vmware.com/en/VMware-vRealize-Network-Insight/3.4/com.vmware.vrni.install.doc/GUID-4C2FFE72-BEC4-44DE-89DF-5AA64F7A3DB5.html 

Pokud z windows kopírujeme tak bude příkaz následující 

pscp.exe -scp C:\Users\Administrator\Downloads\VMware-vRealize-Network-Insight.3.6.0.1509991432.upgrade.bundle consoleuser@10.0.70.63:~/

Následně se nejdříve přihlásíme na platform VM přes SSH ssh consoleuser@10.10.70.63

vRealize Network Insight Command Line Interface
(cli) show-version
3.4.0.1495004044
(cli) package-installer upgrade –name VMware-vRealize-Network-Insight.3.6.0.1509991432.upgrade.bundle
Do you want to continue with upgrade? (y/n) y
It will take some time…
Successfully upgraded

(cli) show-version
[01/03/2018 12:46:12] 3.6.0.1509991432 Success
(cli)

Poté to stejné na proxy VM!
Hotovo a můžete se přihlásit.

Poznámka: Pokud nepoběží např. NTP služba po upgrade tak udělejte restart appliance.

vRealize Network Insight Command Line Interface
(cli) appliance-reboot now
]]>
http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-offline-vmware-vrealize-network-insight-3-6-0/feed/ 0 2957
Mastering VMware vSphere 6.5 – kniha je dostupná http://www.vmware-veeam.cz/mastering-vmware-vsphere-6-5-kniha-je-dostupna/ http://www.vmware-veeam.cz/mastering-vmware-vsphere-6-5-kniha-je-dostupna/#respond Sat, 23 Dec 2017 20:34:53 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=2947 Read More...

]]>
 Rád bych se s vámi podělil o jednu novinku. Novinka je kniha, na které jsem měl tu čest a příležitost se podílet jako autor. 

Tato kniha byla v tomto roce úplně neplánovaná věc. A jejím spoluautorem jsem jen díky mému kamarádovi z Itálie. 

 Jednoho parného dne během léta 2017 mi přistála na twitteru DM zpráva od Andrea Maura. Chvilku jsem na to hleděl a říkal si: „Cože? Já?“. Jen chvilku jsem zvažoval, že to časově nemohu zvládnout v mém už tak plném programu. Jenže první, co mě napadlo bylo, že Andrea nemůžu odmítnout, protože spolupracovat s takovou legendou je pro každého čest. Když jsem se dověděl jméno dalšího spoluautora, Paolo Valsecchi, nebylo už proč váhat. A čas jsem neřešil. Až později se ukázalo, že jsem měl -))). Vše najednou proběhlo velice rychle a než jsem se nadál, měl jsem přístup do autorského portálu. A už to začalo – deadline, odevzdání, apod… Bylo to mnoho hodin diskuzí, a také práce po večerních a ranních hodinách během dnů volna. Následovalo už jen review a review a review … Až nakonec se povedlo –  kniha je venku a dostupná! Musím říct, že to byla opravdu fantastická, i když někdy náročná zkušenost. A musím za to poděkovat Andreaovi a Paolovi. A samozřejmě lidem kolem mě – rodině, kolegům a přátelům, kteří mě podporují.

Další dobrá zpráva pro nás je, že už teď si knihu hodně z vás koupilo a těšíme se váš feedback. Děkujeme předem.

Knihu si můžete koupit na dvou webových stránkách:

Packt – https://www.packtpub.com/virtualization-and-cloud/mastering-vmware-vsphere-65?utm_source=Authors&utm_campaign=f1938eacbf-5DOLLAR2017_AUTHOR_EMAIL_LAUNCH_181217&utm_medium=email&utm_term=0_69886699d5-f1938eacbf-171003189&mc_cid=f1938eacbf&mc_eid=6b41f25a8b

PS: V těchto dnech probíhá vánoční akce – ebook jen za 5.20 EUR! 

Amazon – https://www.amazon.com/Mastering-VMware-vSphere-Andrea-Mauro/dp/1787286010/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1514061112&sr=8-2&keywords=mastering+vsphere+6.5

Už teď se těším na nové a nečekané příležitosti v roce 2018!

 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/mastering-vmware-vsphere-6-5-kniha-je-dostupna/feed/ 0 2947
Step by Step – Upgrade Veeam Backup and Replication Update 3 http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-veeam-backup-and-replication-update-3/ http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-veeam-backup-and-replication-update-3/#comments Sat, 23 Dec 2017 17:40:40 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=2928 Read More...

]]>
Přátelé Veeam technology, Já jsem v tomto roce doškolil , konzultace žádné a také dopsal knihu. Takže se mohu zase chvilku věnovat blogu.

Před pár dny přišla jedna z nejočekvánějších aktualizací Veeam Backup and Replication a to Update3.  Kde máme tolik očekávanou integraci s Agenty pro Windows a Linux.
Další podrobnosti najdete jako vždy v KB https://www.veeam.com/kb2353 .

Zde je možné si opět také stáhnout a to variantu s agenty a bez agentů. 

Pokud se podíváme na velikost je jasné že tento Update je opravdu obrovský.

Rozbalíme a pak už to frčí … 

Nezapomeňte udělat Disable  na všech jobech ( Backup, Backup Copy, Agents atd.. )

A máme tu opět snadnou aktualizaci takže Next

Zde si jen vyberete zda se udělá update komponent automaticky a nebo zda ho udělate až po samotném spuštění UI. Ja dal automatiku a Install 

Průběh Update 3 … 

Hotovo vše proběhlo zcela bez problémů a Finish

Spustíme Console a připojíme se na VBR

Zde již beží automatická aktualizace komponent. 

Zde již pohled do nové části pro Agenty

Hotovo a nezapoměnte zase povolit joby! -) 

========

Nedávno proběhla akce VeeamON Tour Virtual a už je možné se podívat na záznam zcela zdarma. Tak neváhejte a mrkněte se. 

 

 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/step-by-step-upgrade-veeam-backup-and-replication-update-3/feed/ 2 2928
VMware User Group Czech Republic 4.12 – 2017 – Reportáž http://www.vmware-veeam.cz/vmware-user-group-czech-republic-4-12-2017-reportaz/ http://www.vmware-veeam.cz/vmware-user-group-czech-republic-4-12-2017-reportaz/#respond Wed, 06 Dec 2017 10:53:07 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=2899 Read More...

]]>
Ahoj přátele VMware User Group Czech Republic, 

Pojďme spolu pomocí foto reportáže si projít rychle a snadno VMUGCZ 4.12.2017 , který jen a pouze díky vám se stal tím nejlepším v historii. A my VMUG Leaders máme na co navazovat a co překonávat , ale doufáme že nám přístě zase pomůžete. Děkujeme

 Takhle to všecho začalo den před samotnou událostí a kde jinde než v CZ u piva. -) Leaders a Prezentující a Moderátor pěkně pohromadě. 

No a jak to tak je prostě jsem se kapánek najedli a tím pádem bylo třeba udělat menší prochazku po Praze a kam jinam vzít naše hvězdné prezentující než k mému mostu -)

O den později to vše začalo … VMUG CZ 4.12.2017 …. A ne jinak než ranní debatou u snídaně

No a hned na začátku si opět Pepa dával panáka ten v pravo na foto -)

A pak to vše začalo po našem Leader asi 10 sekundovém představení .. Asi takhle Ahoj já jsem Karel , Pepa , Standa … bylo předáno moderovnání do rukou profesionála Maxe. Ten to zvládnul lépe než Leoš Mareš. Co si vy myslíte? 

A nemohlo to začít lépe Max představil hvězdu největšího kalibru Duncan anooo ten Duncan, kterého většina z vás znala jen s knížek, blogů a twiteru. A hele ono to je taky jenom člověk a k tomu všemu skvělý a skromný pohodář se smyslem pro každý forek. Duncan nezůstal dlužen své pověsti a zválcoval přihlížející užasnou prezentací o vSAN. Jak jinak ..

 

Během prezentace bylo v sálu jěšte několik volných míst a Duncan stále pokračoval a stále chodili další a další …. 

Až najednou nebylo kam sednout všech 80 míst narváno .. bylo celkem 97 registrací .. ještě jednou děkujeme děkujeme a děkujeme.

A po Duncan uvedl Max hned dalšího a to Andrey Zhelezko jenč nahradil kolegu Michale Cade tato prezentace bylo Veeam Best Practice 2017.

Přestávka nemůžeme vás nechat o hladu po tolika informacích … Break.

Po break už byla k menu další palba prezentací a začal skvělý a nikde a nikdy nemlčící virtualní hobbit z UK jménem Mark a jeho vRA ( PS: A ano Katarina je jeho přítelkyně )

No a ihned tu máme další prezentace a to společnosti G2server a Michal a Vojta v super prezentaci o tom jak G2 rostlo a měnilo technologie a taky lehce něco o G2Stack. 

Ano ten co rušil a přišel pozdě to byl Vojta -)

 

No výborně toto to uteklo a už byl oběd 

Po super obědě nemohl přijít nikdo jiný než další VCDX a tentokrát David s DVSCLI 

 

Během prezentace přisla otázka je tu nějaký network expert ano byl pouze jeden a přijel až z Ostravy z Tieto a jmenuje se Petr a je to skutečný network guru. 

A den stále nebyl u konce a přišla další prezentace od společnosti HPE o Nimble a Simplivity. 

Hned po HPE přišla na scénu legenda všech legend z Itálie užasný Andrea a jeho stretched cluster ( mimochodem další VCDX ) celkem jich na VMUG CZ bylo po 4 kouskách 

Hned po Andrea Mauro přišel další VCDX a to Stanimir a jeho společnost Runecast .. Kdo má Runecast už nasazen zvedne ruku … 

Poslední prezentace byla opět o automatizaci a ujal se ji Vladan. Ne ten z Reunionu -)

No jak to je po dlouhém dnu na závěr byla mála 1L odměna -)

 

Moc vám děkujeme každému kdo přišel , sponzorům , Míše atd… Děkujeme a těšíme se přístí rok zase naviděnou. 

Team VMUG CZ Karel, Pepa, Standa 

PS: Standa je právě v tento okamžik v A380 směr SFO na Leader Summit VMUG v USA. 

 

 

 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/vmware-user-group-czech-republic-4-12-2017-reportaz/feed/ 0 2899
VMware NSX nástroje – PowerNSX, PowerOps a PyNSX-v – VMworld 2017 http://www.vmware-veeam.cz/vmware-nsx-nastroje-powernsx-powerops-a-pynsx-v-vmworld-2017/ http://www.vmware-veeam.cz/vmware-nsx-nastroje-powernsx-powerops-a-pynsx-v-vmworld-2017/#respond Mon, 18 Sep 2017 17:44:17 +0000 http://www.vmware-veeam.cz/?p=2873 Read More...

]]>
Pojdmě se podívat na nástroje které někdo z vás možná někde zahlédnul , ale nenapadlo ho je použít. 

Jsou to nástoje co využijete pokud již máte roběhnuté NSX nebo ho chystáte a budete chtít udělat konfiguraci přes CLI a budete řešit následně automatizace, audit apod… 

O jaké se jedná?

PyNSXv – což je tool založen na Python a detail naleznete včetně instalace zde https://github.com/vmware/pynsxv

Já jsem vykoušel instalace pro Windows i macOS. Obě fungují dobře. Jen pozor nepoužít nikdy Python 3.x ale Python 2.x.

První krok je připravit si nsx.ini pokud máte více NSX prostředí připravíte si více nsx.ini. 

Jeho formát je 

# [nsxraml]
# nsxraml_file = <>
# Uncomment the above section and add the path to the raml spec you want to use instead of the bundled version

[nsxv]
nsx_manager = <nsx_manager_IP>
nsx_username = admin
nsx_password = <nsx_manager_password>

[vcenter]
vcenter = <VC_IP_or_Hostname>
vcenter_user = administrator@domain.local
vcenter_passwd = <vc_password>

[defaults]
transport_zone = <transport_zone_name>
datacenter_name = <vcenter datacenter name>
edge_datastore = <datastore name to deploy edges in>
edge_cluster = <vcenter cluster for edge gateways>

 

Následně již můžete použít help viz. ukázka 

NOV-MacBook-Pro:~ nov$ pynsxv -h

usage: pynsxv [-h] [-i INI] [-v] [-d] {lswitch,dlr,esg,dhcp,lb,dfw,usage} …

PyNSXv Command Line Client for NSX for vSphere

positional arguments:

  {lswitch,dlr,esg,dhcp,lb,dfw,usage}

    lswitch             Functions for logical switches

    dlr                 Functions for distributed logical routers

    esg                 Functions for edge services gateways

    dhcp                Functions for Edge DHCP

    lb                  Functions for Edge Load Balancer

    dfw                 Functions for distributed firewall

    usage               Functions to retrieve NSX-v usage statistics

optional arguments:

  -h, –help            show this help message and exit

  -i INI, –ini INI     nsx configuration file

  -v, –verbose         increase output verbosity

  -d, –debug           print low level debug of http transactions

 

A ukázka vypisu Logických switchů:

NOV-MacBook-Pro:~ nov$ pynsxv lswitch list

+———–+—————+

| LS name   | LS ID         |

|———–+—————|

| Web01     | virtualwire-1 |

| App01     | virtualwire-2 |

| DB01      | virtualwire-3 |

| Transport | virtualwire-4 |

| Client    | virtualwire-5 |

+———–+—————+

NOV-MacBook-Pro:~ nov$

Výpis interface na DLR

NOV-MacBook-Pro:~ nov$ pynsxv dlr list_interfaces -n DLR

+——————+—————-+—————-+——————–+

| Interface name   |   Interface ID | Interface IP   | Interface subnet   |

|——————+—————-+—————-+——————–|

| Transport        |              2 | 192.168.40.2   | 255.255.255.0      |

| Web01            |             10 | 192.168.30.1   | 255.255.255.0      |

| App01            |             11 | 192.168.10.1   | 255.255.255.0      |

| DB01             |             12 | 192.168.20.1   | 255.255.255.0      |

+——————+—————-+—————-+——————–+

NOV-MacBook-Pro:~ nov$

Samozřejmě můžete i tvořit a nebo mazat objekty. To je vše otestujte … 

PowerNSX – Tohle je pro změnu tool který využíva PowerCLI. Takže kdo ho ovládá bude i velice rychle ovládat i tuto příkaz řádku. Detail včetně instalace je zde https://github.com/vmware/powernsx

Opět mám vykoušeno jak na Windows tak macOS. 

Pokud máme nainstalováno tak se můžeme mrknout jednoduše 

PS /Users/nov> Get-Command -Module PowerNSX                                                                                                              

CommandType     Name                                               Version    Source                                                                    

———–     —-                                               ——-    ——                                                                    

Function        Add-NsxDynamicCriteria                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxDynamicMemberSet                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxEdgeInterfaceAddress                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxFirewallExclusionListMember                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxFirewallRuleMember                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxIpSetMember                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxLicense                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxLoadBalancerPoolMember                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxLoadBalancerVip                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxSecondaryManager                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxSecurityGroupMember                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxServiceGroupMember                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-NsxTransportZoneMember                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Add-XmlElement                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Clear-NsxEdgeInterface                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Clear-NsxManagerTimeSettings                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Connect-NsxLogicalSwitch                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Connect-NsxServer                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Copy-NsxEdge                                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Disable-NsxEdgeSsh                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Disconnect-NsxLogicalSwitch                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Disconnect-NsxServer                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Enable-NsxEdgeSsh                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Export-NsxObject                                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Find-NsxWhereVMUsed                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Format-XML                                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxApplicableMember                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxBackingDVSwitch                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxBackingPortGroup                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxCliDfwAddrSet                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxCliDfwFilter                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxCliDfwRule                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxClusterStatus                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxController                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxDynamicCriteria                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxDynamicMemberSet                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdge                                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeBgp                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeBgpNeighbour                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeCertificate                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeCsr                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeFirewall                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeFirewallRule                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeInterface                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeInterfaceAddress                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeNat                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeNatRule                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeOspf                                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeOspfArea                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeOspfInterface                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgePrefix                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeRedistributionRule                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeRouting                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeStaticRoute                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxEdgeSubInterface                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallExclusionListMember                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallGlobalConfiguration                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallPublishStatus                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallRule                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallRuleMember                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallSavedConfiguration                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallSection                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxFirewallThreshold                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxIpPool                                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxIpSet                                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLicense                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancer                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancerApplicationProfile              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancerApplicationRule                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancerMonitor                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancerPool                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancerPoolMember                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancerStats                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLoadBalancerVip                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouter                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterBgp                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterBgpNeighbour                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterBridge                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterBridging                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterInterface                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterOspf                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterOspfArea                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterOspfInterface                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterPrefix                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterRedistributionRule             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterRouting                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalRouterStaticRoute                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxLogicalSwitch                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxMacSet                                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerBackup                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerCertificate                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerComponentSummary                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerNetwork                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerRole                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerSsoConfig                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerSyncStatus                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerSyslogServer                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerSystemSummary                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerTimeSettings                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxManagerVcenterConfig                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecondaryManager                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityGroup                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityGroupEffectiveIpAddress             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityGroupEffectiveMacAddress            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityGroupEffectiveMember                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityGroupEffectiveVirtualMachine        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityGroupEffectiveVnic                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityGroupMemberTypes                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityPolicy                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityPolicyHighestUsedPrecedence         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityTag                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSecurityTagAssignment                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSegmentIdRange                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxService                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxServiceDefinition                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxServiceGroup                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxServiceGroupMember                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxServiceProfile                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSpoofguardNic                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSpoofguardPolicy                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSslVpn                                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSslVpnAuthServer                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSslVpnClientInstallationPackage             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSslVpnIpPool                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSslVpnPrivateNetwork                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxSslVpnUser                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxTransportZone                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxUserRole                                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-NsxVdsContext                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Get-PowerNsxVersion                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Grant-NsxSpoofguardNicApproval                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Import-NsxObject                                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Install-NsxCluster                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Invoke-NsxCli                                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Invoke-NsxManagerSync                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Invoke-NsxRestMethod                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Invoke-NsxWebRequest                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Invoke-XpathQuery                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxAddressSpec                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxClusterVxlanConfig                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxController                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxDynamicCriteriaSpec                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdge                                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeBgpNeighbour                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeCsr                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeFirewallRule                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeInterfaceSpec                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeNatRule                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeOspfArea                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeOspfInterface                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgePrefix                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeRedistributionRule                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeSelfSignedCertificate                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeStaticRoute                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeSubInterface                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxEdgeSubInterfaceSpec                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxFirewallRule                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxFirewallSavedConfiguration                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxFirewallSection                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxIpPool                                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxIpSet                                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLoadBalancerApplicationProfile              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLoadBalancerApplicationRule                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLoadBalancerMemberSpec                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLoadBalancerMonitor                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLoadBalancerPool                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouter                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterBgpNeighbour                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterBridge                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterInterface                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterInterfaceSpec                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterOspfArea                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterOspfInterface                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterPrefix                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterRedistributionRule             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalRouterStaticRoute                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxLogicalSwitch                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxMacSet                                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxManager                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityGroup                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityPolicy                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityPolicyAssignment                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityPolicyFirewallRuleSpec              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityPolicyGuestIntrospectionSpec        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityPolicyNetworkIntrospectionSpec      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityTag                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSecurityTagAssignment                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSegmentIdRange                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxService                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxServiceGroup                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSpoofguardPolicy                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSslVpnAuthServer                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSslVpnClientInstallationPackage             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSslVpnIpPool                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSslVpnPrivateNetwork                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxSslVpnUser                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxTransportZone                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        New-NsxVdsContext                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Publish-NsxSpoofguardPolicy                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxCluster                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxClusterVxlanConfig                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxController                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxDynamicCriteria                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxDynamicMemberSet                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdge                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeBgpNeighbour                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeCertificate                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeCsr                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeFirewallRule                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeInterfaceAddress                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeNatRule                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeOspfArea                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeOspfInterface                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgePrefix                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeRedistributionRule                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeStaticRoute                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxEdgeSubInterface                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxFirewallExclusionListMember              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxFirewallRule                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxFirewallRuleMember                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxFirewallSavedConfiguration               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxFirewallSection                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxIpPool                                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxIpSet                                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxIpSetMember                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLoadBalancerApplicationProfile           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLoadBalancerMonitor                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLoadBalancerPool                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLoadBalancerPoolMember                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLoadBalancerVip                          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouter                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterBgpNeighbour                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterBridge                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterInterface                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterOspfArea                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterOspfInterface               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterPrefix                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterRedistributionRule          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalRouterStaticRoute                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxLogicalSwitch                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxMacSet                                   3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSecondaryManager                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSecurityGroup                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSecurityGroupMember                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSecurityPolicy                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSecurityPolicyAssignment                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSecurityTag                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSecurityTagAssignment                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSegmentIdRange                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxService                                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxServiceGroup                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSpoofguardPolicy                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSslVpnClientInstallationPackage          3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSslVpnIpPool                             3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSslVpnPrivateNetwork                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxSslVpnUser                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxTransportZone                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxTransportZoneMember                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Remove-NsxVdsContext                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Repair-NsxEdge                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Revoke-NsxSpoofguardNicApproval                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxEdge                                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxEdgeBgp                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxEdgeFirewall                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxEdgeInterface                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxEdgeNat                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxEdgeOspf                                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxEdgeRouting                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxFirewallGlobalConfiguration                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxFirewallSavedConfiguration                  3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxFirewallThreshold                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLoadBalancer                                3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLoadBalancerPoolMember                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLogicalRouter                               3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLogicalRouterBgp                            3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLogicalRouterBridging                       3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLogicalRouterInterface                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLogicalRouterOspf                           3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxLogicalRouterRouting                        3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxManager                                     3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxManagerRole                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxManagerTimeSettings                         3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Set-NsxSslVpn                                      3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Update-PowerNsx                                    3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Wait-NsxControllerJob                              3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Wait-NsxGenericJob                                 3.0.1047   PowerNSX                                                                  

Function        Wait-NsxJob                                        3.0.1047   PowerNSX    

 

Takže se připojíme můžete na vCenter a nebo přímo na NSX Manager pokud chcete výpisy i o NSX Manageru je nutné se na něj přihlásit.

 

PS /Users/nov> Connect-NsxServer -vCenterServer xx.xx.xx.xx                                                                                                                 

Windows PowerShell credential request

vCenter Server SSO Credentials

User: administrator@vmware.veeam

Password for user administrator@vmware.veeam: ********

Version             : 6.3.3

BuildNumber         : 6276725

Credential          : System.Management.Automation.PSCredential

Server              : 10.10.70.18

Port                : 443

Protocol            : https

ValidateCertificate : False

VIConnection        : 10.10.70.17

DebugLogging        : False

DebugLogfile        : \PowerNSXLog-administrator@vmware.veeam@-2017_09_18_15_40_29.log

 

A hurá do příkazů:

To co už jsem dělal ale přes první tool teď přes PowerNSX 

PS /Users/nov> Get-NsxLogicalSwitch                                                                                                                                         

objectId              : virtualwire-1

objectTypeName        : VirtualWire

vsmUuid               : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

nodeId                : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

revision              : 4

type                  : type

name                  : Web01

description           :

clientHandle          :

extendedAttributes    :

isUniversal           : false

universalRevision     : 0

tenantId              : virtual wire tenant

vdnScopeId            : vdnscope-1

vdsContextWithBacking : vdsContextWithBacking

vdnId                 : 5000

guestVlanAllowed      : false

controlPlaneMode      : UNICAST_MODE

ctrlLsUuid            : 25624b7b-baec-4a8d-88e6-f2ce3062575f

macLearningEnabled    : false

objectId              : virtualwire-2

objectTypeName        : VirtualWire

vsmUuid               : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

nodeId                : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

revision              : 4

type                  : type

name                  : App01

description           :

clientHandle          :

extendedAttributes    :

isUniversal           : false

universalRevision     : 0

tenantId              : virtual wire tenant

vdnScopeId            : vdnscope-1

vdsContextWithBacking : vdsContextWithBacking

vdnId                 : 5001

guestVlanAllowed      : false

controlPlaneMode      : UNICAST_MODE

ctrlLsUuid            : f2efc51f-70e8-497a-b66b-c08493fa2b07

macLearningEnabled    : false

objectId              : virtualwire-3

objectTypeName        : VirtualWire

vsmUuid               : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

nodeId                : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

revision              : 4

type                  : type

name                  : DB01

description           :

clientHandle          :

extendedAttributes    :

isUniversal           : false

universalRevision     : 0

tenantId              : virtual wire tenant

vdnScopeId            : vdnscope-1

vdsContextWithBacking : vdsContextWithBacking

vdnId                 : 5002

guestVlanAllowed      : false

controlPlaneMode      : UNICAST_MODE

ctrlLsUuid            : aad27d4f-48ea-4ade-b4c1-273a225fa806

macLearningEnabled    : false

objectId              : virtualwire-4

objectTypeName        : VirtualWire

vsmUuid               : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

nodeId                : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

revision              : 4

type                  : type

name                  : Transport

description           :

clientHandle          :

extendedAttributes    :

isUniversal           : false

universalRevision     : 0

tenantId              : virtual wire tenant

vdnScopeId            : vdnscope-1

vdsContextWithBacking : vdsContextWithBacking

vdnId                 : 5003

guestVlanAllowed      : false

controlPlaneMode      : UNICAST_MODE

ctrlLsUuid            : 03c51d30-04ca-4692-8635-f658016ca04f

macLearningEnabled    : false

objectId              : virtualwire-5

objectTypeName        : VirtualWire

vsmUuid               : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

nodeId                : 4215BDE8-3927-63AB-A28E-C0C82EBCCE50

revision              : 3

type                  : type

name                  : Client

description           :

clientHandle          :

extendedAttributes    :

isUniversal           : false

universalRevision     : 0

tenantId              : virtual wire tenant

vdnScopeId            : vdnscope-1

vdsContextWithBacking : vdsContextWithBacking

vdnId                 : 5004

guestVlanAllowed      : false

controlPlaneMode      : UNICAST_MODE

ctrlLsUuid            : bfc453fd-4c72-434a-8201-3d3e0328d4ed

macLearningEnabled    : false

Tohle třeba bez přihlášení na NSX Manager nefunguje … 

PS /Users/nov> Get-NsxManagerSystemSummary                                                                                                                                  

ipv4Address       : xx.xx.xx.xx

dnsName           : nsxmanager.sipovecs.local

hostName          : nsxmanager

domainName        : sipovecs.local

applianceName     : vShield Virtual Appliance Management

versionInfo       : versionInfo

uptime            : 00 days, 10 hours, 26 minutes

cpuInfoDto        : cpuInfoDto

memInfoDto        : memInfoDto

storageInfoDto    : storageInfoDto

currentSystemDate : Monday, 18 September 2017 01:49:43 PM UTC

Opět nejlépe když vykoušíte co je zde výhoda je tu nová kniha které PowerNSX ukazuje v plné síle. Já ji ještě neměl čas projít ale vám se to možná povede dřív

mrkněte na 

PowerOps – Je nástroj postaven na PowerCLI a PowerNSX a ukazuje jeho sílu a fukčnost v plné parádě. Tady jeho detail https://gitlab.com/NSXPowerOps/NSX-PowerOps/tree/master

Je jsem tento tools poprvé viděl minulej týden na VMworld 2017 v Barceloně. 

Pojdmě si tedy ukázat do dokáže zatím má u mě tento nástroj malé – funguje jen na Windows korektně a má jestě drobné chybky takže vše reportovat vývojářům. Ja doufám že brzy bude i dobře fungovat na macOS. 

Základní menu PowerOps

Zde můžete udělat automatickou instalaci PowerNSX pokud ho ještě nemáte. My ale půjdeme hned na 2 bod a to spojení. 

Hotovo a jsme připojeni a můžeme jít kouzlit s PowerOps možnost 3 tam je shováno vše možné kolem dokumentace prostředí.

Pojdmě se podívat třeba jak nám krásně vytvoří Visio diagram. 

A je tu Visio … parada co říkate?

Další možnost je výstup do Excelu. 

Super a máme komplet přehled o všech NSX komponentách.

Když se vrátíme na hlavní menu je tam ještě jedna možnost a to 4

Zde je několik možností jak ověřit NSX konektivitu různé části.

Jedna ze super je ověřit VTEP tedy VMkernel porty pro VXLAN.

V této části jsou ještě nejaké chyby takže vše co můžete reportujte vývojářům. Jinak tento nástroj je přínosem a až se odladí bude skvělý pomocník každého NSX Admina.

Jinak pro zajímavost mě už odepsal Hammad jeden z vývojářů a založil track pro Support for MacOS. https://gitlab.com/NSXPowerOps/NSX-PowerOps/issues/1 

Takže prosím pište jim vše a podílejte se na testingu. Moc děkuji 

Tak co který z nástrojů bude pro vás ten nejlepší?

Přístě se spolu podíváme na CLI a API NSX. Mějte se 

 

NSX bylo také součástí NFD15 tak mrkněte i zde.

Networking Field Day 15

 

]]>
http://www.vmware-veeam.cz/vmware-nsx-nastroje-powernsx-powerops-a-pynsx-v-vmworld-2017/feed/ 0 2873